Prečo je liečivé vyskočiť zo svojej “ bubliny”

V dobe po pandémii čelíme výzvam, ktoré súvisia nielen so fyzickým zdravím, ale i so sociálnou izoláciou. Nedávno som narazila na štúdiu, ktorá tvrdí, že dlhodobý pocit osamelosti môže mať na naše zdravie rovnaký vplyv ako vyfajčenie 15 cigariet denne.😳 A môžeme k tomu pridať stavy depresie, nespavosť, celkovo pociťovanie strachu, chýbajúce sebavedomie, migrény a mnohé iné. Tento alarmujúci fakt nás všetkých vedie k zamysleniu – ako efektívne čelíme osamelosti?

Včera som mala možnosť zúčastniť sa podujatia na tému LinkedIn a tzv. speed networkingu. Pozvala ma kamarátka a spoznala som tam veľa zaujímavých ľudí. Diskusie o tom, čomu sa každý venujeme, boli nielen príjemným oživením bežného dňa, ale aj skvelou príležitosťou na nadviazanie nových kontaktov. Ale čo bolo na tom najlepšie, že som sa vrátila domov s množstvom inšpirácie a nápadov na svoj rast, na prácu s klientami, tipmi k téme môjho podnikania.

A čo ty? Cítiš sa vo svojom živote plne spokojná? 

Alebo máš občas pocit osamelosti? Ak pocity osamelosti poznáš, nenechaj sa uväzniť v tejto pasci. Najhoršie, čo môžeme urobiť, bude to, že neurobíme nič, ostaneme akoby paralyzovaní. Pripomeň si, že život je neustála zmena. Ak chceš niečo zmeniť, musíš začať konať a mnohokrát inak, ako si zvyknutá.

Ak cítiš osamelosť, vyskúšaj niečo z tohto zoznamu. Vrelo to odporúčam, mám bohatú skúsenosť s týmto pocitom, lebo podnikám už 20 rokov a veľakrát som mala pocit, že je toho na mňa veľa. A vždy ma z toho dostali nejaké stretnutia s ľuďmi, ktorých mám rada, inšpirujú ma alebo jednoducho som ich “náhodne” spoznala na nejakom podujatí. 

Tu je teda pár mojich overených tipov, ako ujsť z izolácie, nabrať sviežu inšpiráciu cítiť sa lepšie, ľahšie a možno i veselšie:

  • Aktívne a pravidelne sa zúčastňuj komunitných aktivít. Či už v mieste bydliska alebo na záujmových podujatiach, interakcia s ľuďmi ťa obohatí.
  • Udržiavaj pravidelný kontakt s blízkymi – telefónne hovory a osobné stretnutia s rodinou a priateľmi ťa môžu výrazne povzbudiť.
  • Osvoj si nové hobby – nové záľuby nielen posilnia tvoje sebavedomie, ale prinesú ti aj nové sociálne kontakty.
  • Terapia – podporná, psychologická alebo zážitková – pomôže ti uvidieť to, čo sama nedokážeš, môže ti ukázať nové perspektívy a pomôcť vyriešiť vnútorné konflikty.
  • Pravidelné cvičenie pomôže nielen zlepšiť tvoju fyzickú kondíciu, ale aj posilniť mentálnu pohodu a zvýšiť možnosti sociálneho kontaktu.
  • Dobrovoľníctvo – predstavuje zmysluplnú interakciu s inými, pretože robíme niečo prospešné pre spoločnosť. Niečo, čo nás presahuje.

Toto bolo len pár tipov, no pointa je v tom, že je skutočne liečivé vychádzať zo svojej “zabehnutej” bubliny a treba to pravidelne robiť:).

Krásny víkend:)

Renata Poláková
V dennej práci s klientmi využíva frekvenčnú terapiu a harmonizáciu informačného poľa prístrojmi TimeWaver a kombinuje ich s prapôvodnými Znalosťami. Terapeutka celkovej zmeny pohľadu na Život - viac nájdete vo FB skupine ZDRAVIE A VÝŽIVA VĎAKA VOĽBE MYŠLIENOK.